Home » Leadership Kentucky announces class of 2021

Leadership Kentucky announces class of 2021

FRANKFORT, Ky. — Leadership Kentucky has announced its Leadership Kentucky Class of 2021. Leadership Kentucky’s flagship program consists of seven three-day sessions where participants gather to gain insight on the Commonwealth of Kentucky and its challenges and opportunities.

Throughout the sessions, class members meet with many of Kentucky’s current leaders and explore the state’s opportunities and resources. 

This year’s class includes 49 participants from across the state, representing a variety of public and private sectors:

  1. Alonzo Allen — Scott County — Lean Business Solution LLC
  2. Kelly Anderson — Jefferson County — Baptist Healthcare System Inc.
  3. Thomas Bolton — Jefferson County — Maker’s Mark
  4. Ben Brandstetter — Boone County — Brandstetter Carroll Inc.
  5. Jesse Brewer — Boone County — Boone County Fiscal Court
  6. John Brothers — Fayette County — CHI Saint Joseph Health
  7. James Caudill — Perry County — Fahe
  8. Russell Coleman— Oldham County — Frost Brown Todd LLC
  9. Yukie Cooper — Fayette County — Gray Construction
  10. Lisa Crowe — Clark County — Barnes & Noble College
  11. Aaron Crum — Pike County — Pikeville Medical Center
  12. Chris Crumrine — Fayette County — University of Kentucky
  13. Megan Damron — Pulaski County — BB&T (now Truist)
  14. Beth Davisson — Jefferson County — Kentucky Chamber of Commerce
  15. Jamie Dittert — Fayette County — Sturgill, Turner, Barker & Moloney PLLC
  16. Amy Doane — Fayette County — Bluegrass Care Navigators
  17. Tiffany Drury — Anderson County — Bluegrass Community and Technical College
  18. Rob Duncan — Fayette County — Dinsmore & Shohl LLP
  19. Zach Dunlap — Calloway County — US Bank
  20. Amy Elliott — Franklin County — Kentucky Power
  21. Ken Groves — Jefferson County — Anthem BCBS Kentucky
  22. Julie Hager Love — Bullitt County — Kentucky United Methodist Homes for Children
  23. Kim Halbauer — Jefferson County — Fifth Third Bank
  24. Kelly Holland — Fayette County — Merck & Co. Inc.
  25. Darlene Howell — Floyd County — East Kentucky Network, LLD (dba Appalachian Wireless)
  26. William Hunt — Pulaski County — City of Somerset / Somerset Police Department
  27. Brett Keene — Pike County — Community Trust Bank Inc.
  28. Eric King — Fayette County — University of Kentucky
  29. Sharon LaRue — Jefferson County — Kentucky Foundation for Women
  30. Brien Lewis — Fayette County — Transylvania University
  31. Alyssa Manning — Jefferson County — Felix E. Martin Jr. Foundation
  32. Jeff Maxwell — Simpson County — Logan Aluminum Inc.
  33. Leigh Mayes — Jefferson County — Norton Healthcare
  34. Ann-Phillips Mayfield — Fayette County — Northwestern Mutual, Lexington Office
  35. Derrick Miller — McCracken County — Tennessee Valley Authority
  36. Josh Mullins — Knott County — Hindman Settlement School
  37. Mike Norman — Jefferson County — Kentucky Science Center
  38. OJ Oleka — Jefferson County — Association of Independent Kentucky Colleges and Universities
  39. Garnett Phelps — Jefferson County — Brown-Forman
  40. Cravens Priest — Warren County — English, Lucas, Priest and Owsley
  41. Angela Rowe — Rowan County — MSUTeach/Morehead State University
  42. Eileen Saunders — Jefferson County — LGE-KU
  43. Jordan Smith — Calloway County —Murray State University
  44. Ryan Underwood — Jefferson County — Association Professionals Inc.
  45. Alethea West — Christian County — Hopkinsville Community College
  46. Ryan White — Casey County — Tarter Farm and Ranch Equipment
  47. Ethan Witt — Fayette County — Eastern Kentucky University
  48. Debbie Zuerner — Daviess County — Owensboro Health
  49. *Honorary Member: Taunya Eshenbaugh— Jefferson County — Delta Dental